OSP Brzeziny – Ochotnicza Straż Pożarna w Brzezinach | Statystyka wyjazdów w 2017 roku - OSP Brzeziny - Ochotnicza Straż Pożarna w Brzezinach
OSP Brzeziny

Statystyka wyjazdów w 2017 roku

W 2017 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach była alarmowana przez Dyżurnego SK KP PSP BRZEZINY do 178 działań ratowniczo-gaśniczych, w tym do 18 pożarów, 154 miejscowych zagrożeń oraz 6 alarmów fałszywych. Najbardziej pracowitym miesiącem okazał się październik, a konkretnie dzień 6 października, kiedy to byliśmy dysponowani do 23 działań ratowniczo-gaśniczych, głównie w celu usuwania skutków orkanu „Ksawery”, który przeszedł przez nasz powiat. W kwietniu 2017 roku braliśmy udział w największej akcji w naszej historii jak i historii PSP, był to wypadek autokaru na autostradzie, gdzie poszkodowanych zostało kilkanaście osób z poza naszego kraju.

W 2017 roku odnotowano znikomą ilość pożarów, natomiast ilość miejscowych zagrożeń była znacznie większa niż w latach ubiegłych, głównie tzw. „MZ-tki” to zdarzenia komunikacyjne, skutki silnych wiatrów oraz intensywnych opadów deszczu.

W ubiegłym roku wzięliśmy udział w kilku szkoleniach organizowanych poza naszym powiatem były to:

 • I Konferencja z zakresu Ratownictwa Medycznego w Skierniewicach,
 • ćwiczenia z zakresu pożarów wewnętrznych w Mokrej Lewej,
 • ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego w Jordanowie – był to kurs podstawowy strażaków OSP.

W 2017 mieliśmy możliwość przeprowadzenia wspólnie z JRG Brzeziny kilku ewakuacji personelu/uczniów/użytkowników różnych instytucji m.in.:

 • Szpitala Powiatowego w Brzezinach,
 • Szkoły Ponadgimnazjalnej nr 1 w Brzezinach.

Braliśmy udział również w kilku ćwiczeniach m. in.:

 • Stacja rozlewni gazu na ulicy Waryńskiego,
 • Zima 2017 w Rogowie,
 • fotowoltanika przy Urzędzie Miasta w Brzezinach.

Rok ubiegły to również wszelakie zabezpieczenia przeciwpożarowe m.in.:

 • Dni Brzezin,
 • Dożynki,
 • Zloty motocykli,
 • i innye imprezy masowe.

Ponadto w 2017 roku przeprowadzono wiele zbiórek szkoleniowych, które odbywały się na naszym placu jak i w całej naszej miejscowości, również na terenie powiatu, które miały na celu przygotować naszych druhów do każdej możliwej sytuacji podczas działań ratowniczych. Przeprowadzano także zbiórki gospodarcze by zachować czystość na terenie jednostki i sprawność naszego sprzętu. 

Warto wspomnieć także o inicjatywie członków orkiestry, którzy przy wsparciu finansowym i materialnym członków wspierających (Pani Haliny Szczepaniak, Pana Franciszka Pastusiaka, Pana Krzysztofa Wiśniewskiego, Pana Romana Czajki) przeprowadzili remont pomieszczenia, które zostało przeznaczone na salę prób dla Orkiestry Dętej.